Hakkımızda

Hepimizin bildiği gibi günümüzde sivil toplum kuruluşlarının çok büyük bir önemi var. Sivil toplum kuruluşları artık hayatın vazgeçilmez unsurlarından biri haline geldi. Sivil toplum kuruluşları devletin ulaşamadığı ya da yapamadığı bir takım faaliyetleri gönüllülük esasına dayalı olarak bir araya gelmiş insan topluluklarının meydana getirdiği kurumsal bir yapılardır.

Başakşehir ilçemiz İstanbul’un en yeni ilçelerinden birisi ve farklı sosyolojik yapılardan oluşmaktadır. Bu farklı sosyolojik yapı ilçede üç farklı yaşam alanı oluşturmuştur. Kayaşehir’in de içinde bulunduğu Başakşehir kısmı, burada genelde İslami hassasiyeti olan, ekonomik olarak da orta üst ve üst segmentte olan insanların yaşadığı bölge. Orta bölge diye tanımladığımız Şahintepe, Altınşehir, Güvercintepe kısmı, genel olarak alt gelir seviyelerinde olan vatandaşların ikamet ettiği farklı kültürel dokuların temsil edildiği bölge. Bir diğer kısım ise Bahçeşehir ve Boğazköy’ü de kapsayan gelir durumu genel olarak üst segmentte olan ve kültürel olarak kendini iyi yetiştirmiş entellektüel yapıdaki insanların yaşadığı bir bölge.

Başakşehir bu anlamda çok kozmopolit bir yapıyı bünyesinde barındırıyor desek yanılmış olmayız. İlçede kurulmuş olan ve ilçeye hizmet etmeye çalışan birçok farklı sivil toplum kuruluşları var. Bunlardan bir kaçı ilçedeki sivil toplum çalışmalarında lokomotif görevi görmektedir. Başakşehir İlim Yayma Cemiyeti şubesi, Ensar Vakfı şubesi bunlar çatı kuruluşlar olarak tanımlanabilir. Genellikle eğitim camiasına yönelik hizmetler yapmaya çalışan bu kuruluşların yanı sıra başta Başakşehir’deki dezavantajlı, ekonomik durumu zayıf olan insanlara hizmet üreten İyilikder, İHH Başakşehir şubeleri gibi yardım kuruluşları da var. Bunların yanında çeşitli hemşeri dernekleri de mevcut. Bütün bunların yanında ismine baktığımızda sadece belirli bir kitleyi temsil ediyormuş gibi görünen ama isminin büyüklüğü ile bütün Başakşehir’e hitap eden bir sivil toplum kuruluşu var. Bu sivil toplum kuruluşunun adı ‘BİHADER’. Kısa adı Bihader olan Başakşehir İmam Hatip Mezunları ve Mensupları Derneği. Derneğin yaklaşık 5-6 yıllık bir mazisi var. Bihader’in kurucu başkanı, bugün Önder Genel Başkanlığı yapan Kamber Çal. Kamber başkandan sonra görevi Veysel Demirci üstlendi. Şu anda da Bihader bayrağını daha yukarılara taşımaya çalışan genç, dinamik, çalışkan ve vizyonu geniş bir başkanı var. Başakşehir müftülüğüne bağlı olarak İmam hatiplik görevi yapan Enes Hibe hocamız. Enes Hibe hocamız ile Bihader’in vizyonu ve misyonu daha da geniş kitleleri kapsayacak hale geldi. Derneğin ismine baktığımızda sadece Başakşehir’deki İmam Hatip okullarının kapsayan bir çalışma alanı olduğunu zannediyoruz. Ama hiç de bu kadar dar bir alan içinde olmadığını yaptığı çalışmalar ile gözlemleyebiliyoruz. Bihader’in çalışmalarını yakinen takip eden biri olarak bunu en çok görüp hissedenlerden biriyim. 2019 yılının Fuat Sezgin Bilim yılı ilan edilmesi ile ilçedeki bütün liseleri kapsayan, liseler arasında “Fuat Sezgin Bilim Yarışması” organize eden Bihader 2020 yılı içinde, bundan bir kaç ay önce final yarışması ile ilçede ciddi bir ses getirdi. Bununla ilgili de bu köşemizde bir yazı kaleme almış idim.

Bihader bugün yine kendinden söz ettirmeye devam ediyor. Bu kez yaptığı çalışma hakikaten takdire şayan. Son dönemde Kızılay’ın kan stoklarının azalması üzerine Başakşehir genelini kapsayan bir faaliyete imza attı. Kızılay ile işbirliği içinde “kan ver, hayat kurtar” sloganıyla büyük bir kan bağışı kampanyası başlattı. Ve çok büyük ilgide gördü. İlçede ikamet eden, genç yaşlı, kadın erkek herkes kan vermek için büyük bir özveri ile Kızılay tarafından kurulan standa koştu. Uzun bir süredir ülkemizde yaşadığımız koronavirüs nedeniyle insanlar evlerine kapanmış ve Kızılay’ın da çok fazla kan verme organizasyonu gerçekleştirememesi nedeniyle Bihader’in yapmış olduğu bu kampanya çok büyük bir anlam ifade etmiş oldu.  Bihader, böylesi anlamlı bir kampanya ile kendisinin sadece Başakşehir’deki İmam Hatip okullarının kapsayan bir dernek olmadığını aksine genele yönelik hizmetler ürettiğini göstermiş oldu. Bihader’in yaptığı bu çalışmaların arka planında fikir babası ve öncüsü genç ve dinamik başkanı Enes Hibe hocamız gelmektedir.

Başakşehir sakinleri çok şanslı. Zira, Başakşehir’de ciddi çalışmalar üreten, katılımı yüksek seviyede, ayrım yapmaksızın bütün herkesi kucaklayan, kaliteli hizmetler ortaya koyan, devletin ve milletin yanında olan sivil toplum kuruluşları bir hayli fazla. Bütün bu sivil toplum kuruluşlarının ortak bir özelliği daha var. Her zaman birbirleri ile uyumlu çalışmalar ortaya koymaları ve hizmet sağlamaları. Bizler de bu sivil toplum kuruluşlarının çalışmalarına maddi ve manevi destek vermeliyiz. Bizler onların yanında olduğumuz sürece onlar da bölge için canla başla hizmet üretmeye devam edeceklerdir.

Başakşehir ilçesinin önemli bir sivil toplum kuruluşu olan BİHADER’İ yaptığı bütün çalışmalardan dolayı kutluyorum. Genç ve dinamik başkanı Enes Hibe hocamıza da başarılı ve gayretli çalışmalarından dolayı şükranlarımı sunuyorum. Başakşehir sakinlerinin de her daim imkânları ölçüsünde Bihader’e destek vermelerini canı gönülden arzu ediyorum.